PNM0805E2001BST5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Dale Thin Film
In Stock: 1 125
Datasheet
Similar
Vishay Dale Thin Film
In Stock: 881
Datasheet
In Stock: 0
TE Connectivity Passive Product
Stackpole Electronics Inc
Vishay Dale
Vishay Dale
2 kOhms ±0.1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic Thin Film
PNM0805E2001BST5
DigiKey Part Number
PNM0805-2.0KBTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PNM0805E2001BST5
Description
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/5W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
PNM0805E2001BST5 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)