PNM0603E1002BST5
DigiKey Part Number
PNM0603-10KBTR-ND - Tape & Reel (TR)
PNM0603-10KBCT-ND - Cut Tape (CT)
PNM0603-10KBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PNM0603E1002BST5
Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.15W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±0.1% 0.15W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PNM0603E1002BST5 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.51mm)