PLTT0805Z5111AGT5 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
5.11 kOhms ±0.05% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Thin Film
PLTT0805Z5111AGT5
DigiKey Part Number
PLTT0805Z5111AGT5-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLTT0805Z5111AGT5
Description
RES SMD 5.11KOHM 0.05% 1/4W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
PLTT0805Z5111AGT5 Models
Temperature Coefficient
±5ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 215°C
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)