PLTT0805Z2500QGT5 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PLTT0805Z2500QGT5 |
Description | RES SMD 250 OHM 0.02% 1/4W 0805 |
Manufacturer Standard Lead Time | 27 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 250 Ohms ±0.02% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Thin Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PLTT0805Z2500QGT5 Models |
Category | Features Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety |
Mfr | Temperature Coefficient ±5ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 215°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.033" (0.84mm) |