PHP02512E10R0BST5
DigiKey Part Number
PHP10.0BTR-ND - Tape & Reel (TR)
PHP10.0BCT-ND - Cut Tape (CT)
PHP10.0BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHP02512E10R0BST5
Description
RES SMD 10 OHM 0.1% 2.5W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±0.1% 2.5W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PHP02512E10R0BST5 Models
Category
Features
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.259" L x 0.124" W (6.58mm x 3.15mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)