PHP01206E4020BST5
DigiKey Part Number
PHP402ATR-ND - Tape & Reel (TR)
PHP402ACT-ND - Cut Tape (CT)
PHP402ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHP01206E4020BST5
Description
RES SMD 402 OHM 0.1% 1W 1206
Detailed Description
402 Ohms ±0.1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PHP01206E4020BST5 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)