PHP00805E5362BBT1
DigiKey Part Number
PHP00805E5362BBT1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHP00805E5362BBT1
Description
RES SMD 53.6K OHM 0.1% 5/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.6 kOhms ±0.1% 0.63W, 5/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PHP00805E5362BBT1 Models
Category
Features
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)