PAT1206E7500BST1
DigiKey Part Number
PAT750CTR-ND - Tape & Reel (TR)
PAT750CCT-ND - Cut Tape (CT)
PAT750CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAT1206E7500BST1
Description
RES SMD 750 OHM 0.1% 0.4W 1206
Detailed Description
750 Ohms ±0.1% 0.4W, 2/5W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
PAT1206E7500BST1 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.018" (0.46mm)