VY2472M49Y5US6BV7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 1 163
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 15 663
Datasheet
Similar
KEMET
Similar
KEMET
4700 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
VY2472M49Y5US6BV7
DigiKey Part Number
VY2472M49Y5US6BV7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VY2472M49Y5US6BV7
Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U
Detailed Description
EDA/CAD Models
VY2472M49Y5US6BV7 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)