VY2102M29Y5US6UV5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 8 838
Datasheet
Similar
In Stock: 30 726
Datasheet
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 711
KEMET
In Stock: 6
1000 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
VY2151K29Y5SS63V5(VY2)
VY2102M29Y5US6UV5
DigiKey Part Number
VY2102M29Y5US6UV5-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VY2102M29Y5US6UV5
Description
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U
Detailed Description
EDA/CAD Models
VY2102M29Y5US6UV5 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.295" Dia (7.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)