VDRUS10T140BKE is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
220 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
VDRUS10T140BKE
DigiKey Part Number
56-VDRUS10T140BKE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VDRUS10T140BKE
Description
VARISTOR 220V 4.5KA DISC 10MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
242 V
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
58J
Capacitance @ Frequency
540 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
140 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
180 V
Varistor Voltage (Min)
198 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
220 V