VDRUS07M175BKE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
275 V 1.8 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
VDRUS07M175BKE
DigiKey Part Number
56-VDRUS07M175BKE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VDRUS07M175BKE
Description
VARISTOR 275V 1.8KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
302.5 V
Manufacturer
Current - Surge
1.8 kA
Series
Energy
28J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
230 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
175 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
225 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
247.5 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
275 V