VDRS07H300BSE
DigiKey Part Number
BC1415-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VDRS07H300BSE
Description
VARISTOR 470V 1.2KA DISC 9MM
Detailed Description
470 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 9mm
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
40J
Capacitance @ Frequency
130 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 9mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V