VDRH10S680BSE
DigiKey Part Number
VDRH10S680BSE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VDRH10S680BSE
Description
VARSTR 1.1KV 3.5KA DISC 12.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.1 kV 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 12.50mm
Category
Varistor Voltage (Max)
1.21 kV
Manufacturer
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
155J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
80 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
680 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Maximum DC Volts
895 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
990 V
Package / Case
Disc 12.50mm
Varistor Voltage (Typ)
1.1 kV