VDRH10G025BSE
DigiKey Part Number
VDRH10G025BSE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VDRH10G025BSE
Description
VARISTOR 39V 1KA DISC 12MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 12mm
Category
Varistor Voltage (Max)
42.9 V
Manufacturer
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
5.6J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
2600 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Maximum DC Volts
31 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
35.1 V
Package / Case
Disc 12mm
Varistor Voltage (Typ)
39 V