PTCEL17R600MTE
DigiKey Part Number
56-PTCEL17R600MTETR-ND - Tape & Reel (TR)
56-PTCEL17R600MTECT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTCEL17R600MTE
Description
ICL 60 OHM 30% 17MM
Detailed Description
Inrush Current Limiter 60 Ohms ±30% 0.670" (17.00mm)
EDA/CAD Models
PTCEL17R600MTE Models
Tolerance
±30%
Diameter
0.670" (17.00mm)
Series
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
AEC-Q200
R @ 25°C
60 Ohms