MKP385E44740JKI2B0
DigiKey Part Number
56-MKP385E44740JKI2B0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP385E44740JKI2B0
Description
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Bag
Size / Dimension
1.220" L x 0.394" W (31.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.772" (19.60mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
200V
Applications
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Voltage Rating - DC
400V