MKP385E2332BJII2B0
DigiKey Part Number
56-MKP385E2332BJII2B0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP385E2332BJII2B0
Description
CAP FILM 3300PF 5% 2.5KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3300 pF Film Capacitor 800V 2500V (2.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Bag
Size / Dimension
1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)
0.713" (18.10mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
800V
Applications
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Voltage Rating - DC
2500V (2.5kV)