MKP1848S55050JK2A | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2870-MKP1848S55050JK2A-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MKP1848S55050JK2A |
Description | CAP FILM 5UF 5% 500VDC RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5 µF Film Capacitor 500V Polypropylene (PP), Metallized Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MKP1848S55050JK2A Models |
Category | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Mfr | Mounting Type Through Hole |
Series | Package / Case |
Packaging Bulk | Size / Dimension 1.240" L x 0.945" W (31.50mm x 24.00mm) |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm) |
Capacitance | Termination PC Pins |
Tolerance ±5% | Lead Spacing 1.083" (27.50mm) |
Voltage Rating - DC 500V | Applications DC Link, DC Filtering |
Dielectric Material | Features Low ESR; Low ESL; Long Life |
ESR (Equivalent Series Resistance) 17.5 mOhms |