MAL229956222E3
DigiKey Part Number
4861PHBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL229956222E3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 60mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
6.77 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
10.155 A @ 10 kHz
Impedance
50 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.772" Dia (45.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
4.016" (102.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C