MAL225923821E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
Nichicon
In Stock: 339
820 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 180mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
MAL225923821E3
DigiKey Part Number
56-MAL225923821E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL225923821E3
Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
2.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.9 A @ 10 kHz
Impedance
130 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
180mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C