MAL225752331E3
DigiKey Part Number
56-MAL225752331E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL225752331E3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 440mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
1.51 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.114 A @ 10 kHz
Impedance
310 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
440mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C