MAL225732122E3
DigiKey Part Number
56-MAL225732122E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL225732122E3
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 160mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
2.89 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.046 A @ 10 kHz
Impedance
120 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
160mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C