MAL225051152E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 2 608
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 586
Datasheet
In Stock: 0
1500 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
MAL225051152E3
DigiKey Part Number
56-MAL225051152E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL225051152E3
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
1.672 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.2 A @ 100 kHz
Impedance
27 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C