MAL224665392E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
3900 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C
MAL224665392E3
DigiKey Part Number
56-MAL224665392E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL224665392E3
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
1.75 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.5 A @ 100 kHz
Impedance
24 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C