MAL219377181E3
DigiKey Part Number
56-MAL219377181E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL219377181E3
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
180 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 480mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.36 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.04 A @ 10 kHz
Impedance
290 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
480mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C