MAL219356561E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 167
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Chemi-Con
In Stock: 400
560 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 170mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
MAL219356561E3
DigiKey Part Number
56-MAL219356561E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL219356561E3
Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
2.52 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.78 A @ 10 kHz
Impedance
110 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
170mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C