MAL215957221E3
DigiKey Part Number
4361PHBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215957221E3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 370mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.036 A @ 10 kHz
Impedance
525 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
370mOhm
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C