MAL215749271E3
DigiKey Part Number
MAL215749271E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215749271E3
Description
CAP ALUM 270UF 20% 500V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 670mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Impedance
570 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
670mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C