MAL215296475E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
4.7 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
MAL215296475E3
DigiKey Part Number
MAL215296475E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215296475E3
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
48 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
24 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C