MAL215050221E3
DigiKey Part Number
MAL215050221E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215050221E3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAL215050221E3 Models
Category
Mfr
Ratings
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
474.5 mA @ 100 Hz
Impedance
97 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C