MAL214668221E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Nichicon
In Stock: 550
220 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C
MAL214668221E3
DigiKey Part Number
MAL214668221E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214668221E3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mfr
Ratings
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
500 mA @ 100 Hz
Impedance
98 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C