MAL214255101E3
DigiKey Part Number
56-MAL214255101E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214255101E3
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Ripple Current @ High Frequency
148.5 mA @ 10 kHz
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2500 Hrs @ 105°C