MAL214250221E3
DigiKey Part Number
56-MAL214250221E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214250221E3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Ripple Current @ High Frequency
364.5 mA @ 10 kHz
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
35 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2500 Hrs @ 105°C