MAL213655122E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 120
Würth Elektronik
In Stock: 155
1200 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
MAL213655122E3
DigiKey Part Number
MAL213655122E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL213655122E3
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
819 mA @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
46 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C