MAL210129473E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
47000 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
MAL210129473E3
DigiKey Part Number
MAL210129473E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL210129473E3
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 100V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
22.4 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
5 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.992" Dia (76.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
5.972" (151.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
6mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C