MAL210119223E3
DigiKey Part Number
4586PHBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL210119223E3
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 100V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22000 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 11mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
19.24 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
8 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.122" (28.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.559" Dia (65.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
4.165" (105.80mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
11mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C