K473K15X7RF5UH5
DigiKey Part Number
56-K473K15X7RF5UH5CT-ND - Cut Tape (CT)
56-K473K15X7RF5UH5TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K473K15X7RF5UH5
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
0.047 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
K473K15X7RF5UH5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.157" L x 0.102" W (4.00mm x 2.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.260" (6.60mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)