K151M10X7RH53H5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
150 pF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
K151M10X7RH53H5
DigiKey Part Number
K151M10X7RH53H5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K151M10X7RH53H5
Description
CAP CER 150PF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.244" (6.20mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)