K103K10X7RH53H5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
KEMET
KEMET
10000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
K103K10X7RH53H5
DigiKey Part Number
K103K10X7RH53H5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K103K10X7RH53H5
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
K103K10X7RH53H5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.244" (6.20mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)