HVR3700001005FR500
DigiKey Part Number
PPCHF10MTR-ND - Tape & Reel (TR)
PPCHF10MCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVR3700001005FR500
Description
RES 10M OHM 1/2W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 MOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HVR3700001005FR500 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Series
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.157" Dia x 0.394" L (4.00mm x 10.00mm)