F152K53Y5RP6XT7RX1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 1 882
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
1500 pF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor Y5R Radial, Disc
F152K53Y5RP6XT7RX1
DigiKey Part Number
F152K53Y5RP6XT7RX1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F152K53Y5RP6XT7RX1
Description
CAP CER 1500PF 2KV Y5R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-30°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.531" Dia (13.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)