BFC233921104
DigiKey Part Number
BC3033-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC233921104
Description
CAP FILM 0.1UF 20% 630VDC RADIAL
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V