BFC233820222
DigiKey Part Number
BC1607-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC233820222
Description
CAP FILM 2200PF 20% 630VDC RAD
Detailed Description
2200 pF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BFC233820222 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension
0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Voltage Rating - DC
630V