BFC233623683 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
0.068 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC233623683
DigiKey Part Number
BFC233623683-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC233623683
Description
CAP FILM 0.068UF 20% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V