AY2222M35Y5US63L7
DigiKey Part Number
BC2914-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AY2222M35Y5US63L7
Description
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AY2222M35Y5US63L7 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200, X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)