715C50KTD10M5
DigiKey Part Number
56-715C50KTD10M5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
715C50KTD10M5
Description
715C 50KVDC 1000PF 20% N4700 743
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±20% 50000V (50kV) Ceramic Capacitor N4700 Disk, Metal Fitting - Threaded
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Series
Features
High Voltage, Low Dissipation Factor
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
Disk, Metal Fitting - Threaded
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.890" Dia x 1.378" L (48.00mm x 35.00mm)