715C30DKD47
DigiKey Part Number
BC5491-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
715C30DKD47
Description
CAP CER 4700PF 30KV Y5U DISK
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF -20%, +80% 30000V (30kV) Ceramic Capacitor Y5U (E) Disk, Metal Fitting - Threaded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
715C30DKD47 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Series
Features
High Voltage, Low Dissipation Factor
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
Disk, Metal Fitting - Threaded
Tolerance
-20%, +80%
Size / Dimension
2.421" Dia x 1.181" L (61.50mm x 30.00mm)