1C20C0G471J050B
DigiKey Part Number
1C20C0G471J050B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1C20C0G471J050B
Description
CAP CER 470PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Detailed Description
470 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
1C20C0G471J050B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.250" (6.35mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)