RP0402CT-50R0GN-90TR
DigiKey Part Number
4353-RP0402CT-50R0GN-90TR-ND - Tape & Reel (TR)
4353-RP0402CT-50R0GN-90TRCT-ND - Cut Tape (CT)
4353-RP0402CT-50R0GN-90TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP0402CT-50R0GN-90TR
Description
RES 50 OHM 2% 1/10W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Ohms ±2% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.38mm)